Úvodní stránka»Interní medicína»Prevence»Péče o zuby

Péče o zuby

Péče o zuby by měla patřit mezi základní úkony, které by majitel měl u svého mazlíčka provádět. U štěňat je důležité kontrolovat stav výměny chrupu a sledovat vyměňování jednotlivých zubů.  U starších pacientů je potom kontrola dutiny ústní nutná pro hodnocení stavu zubů, množství zubního kamene a stavu dásní, případně zápachu z dutiny ústní.

Pohled na řezáky u 12-letého zlatého retrívra Malé množství zubního kamene na stoličkách téhož psa

Zubní kámen
Zubní kámen je mineralizovaný plak, který se usazuje na povrchu zubů. Tendence k tvorbě zubního kamene je vyšší u malých plemen. I přesto je ale jeho tvorba výrazně individuální a závisí na složení slin. Nejvíce se zubní kámen usazuje na stoličkách horní čelisti, kde vyúsťují slinné žlázy. Zubní kámen narůstá na zub a postupně se dostává pod dásně a uvolňuje zub z jeho uchycení v kosti. Podél uvolněných kořenů se pak šíří bakterie do celého těla a můžou vyvolat infekci. Zároveň může dojít k opouzdření zánětlivého procesu mezi kořeny a vytvoří se tzv. periapikální absces. Tento stav je vysoce bolestivý, projevuje se nechutenstvím, otokem tváře, bolestivostí, teplotou, zvětšenými mízními uzlinami, zarudlými spojivkami….


Zubnímu kameni lze předcházet čištěním zubním kartáčkem nebo speciálním návlekem na prst. Mezi další možnosti patří žvýkací tyčinky nebo přidávání tzv. mořské řasy do krmiva (Plaque off), která mění vlastnosti slin a snižuje mineralizaci zubního kamene. Jedná se o metody, které pouze eliminují usazování zubního plaku, ale nezabraňují jeho vzniku úplně. Přičemž nejefektivnější v prevenci by mělo být používání zubního kartáčku. Tímto způsobem lze odstraňovat pouze zubní plak, nikoli už zmineralizovaný zubní kámen. Odstranění zubního kamene se provádí pomocí ultrazvukové sondy chlazené vodou. Toto ošetření se provádí v sedaci a dochází i k zrevidování zubů a stavu dásní. Poté jsou zuby vyleštěny speciálním kotoučkem, aby se zahladily rýhy, ve kterých by se zubní plak více uazoval. Po kompletním odstranění zubního kamene je ideální provádět preventivní čištění zubů, aby se zpomalilo usazování zubního plaku na zubech.

Pes s výrazným nánosem zubního kamene Zubní kámen, zánět dásní a píštěl u stoličky Zuby po odstranění zubního kamene Vytržené zuby


Mléčné zuby
U malých štěňat je nutné je od začátku učit k otvírání tlamičky, aby se jim dalzkontrolovat stav chrupu. Během prvních týdnů života dochází k prořezávání mléčných zubů. V 4. – 5. měsíci dochází k vyměňování zubů a trvalý chrup by měl být vytvořen do konce 9. měsíce věku. U malých plemen je velmi časté, že dojde k zadržení mléčných zubů a přetrvají už i do doby, kdy by měl být chrup kompletně vyměněn. V těchto případech je nutné štěně zasedovat a mléčné zuby vytrhnout. Nejčastěji jsou navíc mléčné špičáky a řezáky. Pokud se tam mléčné zuby nechají po celý život, dochází k nadměrnému hromadění zubního kamene a následnému zánětu dásní a poškození zubů.


Prořezávání mléčného chrupu a následný vývoj za trvalý chrup

Zuby Dočasné zuby (týdny) Trvalé zuby (měsíce)

Pes Kočka Pes Kočka
Řezáky 3 – 4 2 – 4 3 - 5 3 – 4
Špičáky 3 3 – 4 4 – 6 4 – 5
Premoláry 4 – 10 3 – 6 4 – 6 4 – 6
Stoličky - - 5 – 7 4 – 7

Retence mléčného špičáku u štěněte čivavy