Úvodní stránka»Zajímavé případy»Máme doma "slepce"

Máme doma "slepce"

Slepota - změní život nejen psovi, kočce, ale i majiteli. Čím rychleji dojde ke ztrátě zraku, tím více jsou projevy patrné. Pacient naráží, změní se jeho chování, je bojácnější, smutnější, nemá zájem o okolí. Některé příčiny slepoty (např šedý zákal) lze odstranit chirurgicky, ovšem jiné jsou trvalé. Postupem času se "slepec" naučí vnímat okolí ostatními smysly a orientace se zlepší.

Existuje několik pravidel, která pomohou slepému psovi se lépe orientovat v prostoru.

1. Vytvoření bezpečné zóny - k spaní se používá měkká, velká matrace. Dále do této kategorie můžeme zahrnout používání chráničů rohů a děstkých zarážek před schody.

2. Mluvení - zvuk mu pomáhá se orientovat se požadovaným směrem. Na druhou stranu zvuk nesmí být příliš hlasitý,  protože se pes může snadno polekat.

3. Rutina - pokud se dodržuje stereotyp, pak se ho pes naučí a orientuje se po paměti - věci na stejném místě, venčit na stejných místech,...

4. "Označení slepce" - jedná se o prostředky (vesty, obojky), které pes nosí na sobě, aby i ostatní lidé věděli, že je slepý a chovali se k němu tak, aby mu pomáhali v orientaci.

Na obrázcích si můžete prohlédnout, jak vypadají vesty pro slepého psa, nebo pomůcky, které mu zabraňují narážet do věcí. Na spodních obrázcích jsou pak různé typy helem.

5. Umístění lokalizačních pomůcek - např. koberec uprostřed místnosti nebo před dveřma

6. Jídlo a pití na stejném místě - pes pak chodí po paměti a nemusí nic hledat

7. Hraní - i slepý pes si rád hraje. Je ovšem potřeba mu hru přizpůsobit. Na hračku je možné kápnout trochu oleje, aby ji cítil a tím se mu zčásti nahradí zrak. A hlavně je nutné hrát si v bezpečné oblasti.

8. Při chůzi skrz dům chodit s ním a navigovat ho, než si sám zapamatuje cestu

9. Místo misky na vodu zkusit fontánku. Jde o to, že ve fontánce voda cáká a vydává zvuky, které pes slyší a snadněji k najde, než obyčejnou misku.

10. Nechávat puštěnou televizi - psovi zvuk televize pomáhá v orientaci po místnostech.

11. Při hraní používat pískací hračky

12. Používání zvonečků - např. na botech. Díky cinkání pomáhají v orientaci a pak je pro psa snadnější se pohybovat po domě.

13. Neměnit rozložení nábytku.

14. Používat odlišnou podlahu (koberec/lino) na posledním schodu a u dveří.

15. Učit psa nové povely na speciální povely a bezpečnostní slova


Pes je velmi učenlivý a celkem rychle se naučí se slepotou žít a orientovat se pomocé ostatních smyslů. Pravidly, která jsou uvedena výše mu pomůžeme tento proces zrychlit, vedou k jeho vytší bezpečnosti a spokojenějšímu životu. Slepý pes nevyžaduje speciální péči, ale více trpělivosti a času. I slepý pes může být spokojený...

Zdroj obrázků: www.Goldenacresdogs.com, www.Dog Training Nation, www. WIRE Center